rok 2018 – Staż zawodowy w Derry w Irlandii Północnej – Erasmus+

Od 7 do 20 maja 2018 r. uczniowie klasy II i III naszej szkoły, kierunku fryzjerskiego w ramach programu Erasmus+ odbywali staż zawodowy w Derry w Irlandii Północnej.

Dwutygodniowy pobyt obejmował zarówno doskonalenie umiejętności zawodowych w najlepszych salonach w Derry, jak i doskonalenie umiejętności językowych.

Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty odbycia stażu za granicą.

Oczywiście, nie tylko praca i nauka wypełniła pobyt uczniów technikum w Irlandii Północnej. Mieli także czas na zwiedzanie Derry i jego okolic.

rok 2019 – Staż zawodowy – Granada – Hiszpanii – Erasmus+

W dniach 27.04.2019 – 11.05.2019, grupa młodzieży dwóch kierunków: informatyka i realizacja nagrań i nagłośnień wyjechała do Hiszpanii, do miasta Granada w ramach praktyk zawodowych projektu „Erasmus”. Program miał na celu realizację kilkudziesięciu godzin praktyk zawodowych w firmach związanych z realizowanym kierunkiem nauki. Ponadto, wyjazd ten umożliwiał zapoznanie się z regionem, poznaniem najważniejszych miejsc, tradycji, obyczajów i kultury Hiszpanii.

W dniu 27 kwietnia w godzinach porannych spotkaliśmy się na lotnisku „Modlin” k. Warszawy. Odprawa lotniskowa linii Rayaner trwała około 3 godziny. Przelot odbywał się sprawnie, zgodnie z procedurami i zaplanowanym czasem. Po przylocie do Malagi kierowca dedykowany przez organizatorów odebrał nas z lotniska w celu dalszego przewiezienia do miejsca docelowego – Granady. Na przystanku, w umówionym miejscu czekała na nas opiekunka projektu po stronie hiszpańskiej. Od tej pory opiekę organizacyjną nad nami pełnił organizator hiszpański praktyk „Universal Mobility”. Podróż z Malagi do Granady trwała około 2 godziny. Miejscem noclegowym był hostel „Nest Hostel” znajdujący się w Centrum Granady. Na miejscu czekała na nas druga koordynatorka projektu. Po etapie zameldowania całej naszej grupy w hotelu odbyło się spotkanie organizacyjne. Rozdano nam klucze do pokoi (karty dostępu) i przedstawiono regulamin hostelu.

Każdy z uczestników miał obowiązek zapoznania się z wytycznymi oraz podpisał umowę uwzględniającą zasady pobytu, jak na przykład: przestrzeganie ciszy nocnej, zasady korzystania z pokoi, pomieszczeń socjalnych, godzin kiedy odbywa się sprzątanie obiektu, pory posiłków i zasady korzystania z kuchni i zasad zgłaszania wszelkich uwag dotyczących pobytu w dedykowanym miejscu. Następnego dnia koordynatorka przedstawiła grupie szczegółowy harmonogram praktyk zawodowych z podziałem imiennym na grupy. Podane zostały konkretne daty, godziny odbywania praktyk, nazwa firmy, adres i dane kontaktowe. Wszystkie siedziby firm rozmieszczone są w Centrum do max 20 min. wędrówki pieszej,w niewielkiej odległości od hostelu. Tylko kilka firm wymagało ewentualnego przemieszczania się autobusem. Każdy z uczestników otrzymał kartę autobusową na określoną ilość przejazdów tam i z powrotem. Wszystkie osoby otrzymały również mapki i krótkie informacje o firmach. Przekazano nam informację, iż uczniowie na praktyki chodzą sami w określonych grupach bez opiekuna. Opiekun mógł jedynie pilotażowo pojawić się w wybranym miejscu w celu np. zapoznania, czy zrobienia własnych zdjęć z grupą. Opiekun nie mógł uczestniczyć w zajęciach razem z uczniami.

Harmonogram dzienny uwzględniał lekcje w zawodzie w danej branży, lekcje j. angielskiego oraz różnego rodzaju wycieczki krajoznawcze. Od poniedziałku do piątku mieliśmy okazję poznać Granadę w części centralnej, zaś w weekendy zorganizowane zostały wycieczki do Malagi (28.04 – niedziela), Sewilli (04.05.2019 sobota), Nerja i Białej Wioski (05.05.2019).

Podczas praktyk zawodowych uczniowie poznawali specyfikę realnej, codziennej pracy zawodowej w dedykowanej firmie. Wytyczne odnośnie zakresu nauki zostały przedstawione wcześniej, przed wyjazdem i na spotkaniach organizacyjnych.

W Maladze zwiedzaliśmy port, egzotyczny park miejski, plażę i muzeum Pabla Picassa. W Sewilli rozpoczęliśmy od pobytu na Placu Hiszpańskim, odwiedziliśmy też Alcazar oraz Katedrę. W Nerja mieliśmy okazję poznać tajniki jednej z największych jaskini na świecie. Wycieczka odbywała się z audio przewodnikiem, poznaliśmy tropikalną roślinność pobliskiego ogrodu botanicznego. W centrum miasta mieliśmy czas wolny dla siebie. Większość z nas wybrała się na plażę oraz zasmakowania regionalnego jedzenia w pobliskiej restauracji. 10 km od Nerja, tj. w Białej Wiosce natrafiliśmy na festiwal piwa, serów, miodu i rękodzieła ludowego. Zwiedzaliśmy pobliski kościół, liczne malownicze uliczki rejonu górskiego. W pozostałe dni zwiedziliśmy Granadę. Były to liczne wycieczki wokół najważniejszych placów widokowych miasta i obrzeży. W poniedziałek, 6 maja miał miejsce pokaz Flamenco w pobliskim teatrze tańca. Po dwóch tygodniach wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Projekt zakończył się o świcie 11 maja. Zostaliśmy oddelegowani przez kierowcę z hostelu w Granadzie na lotnisko w Maladze, gdzie samodzielnie wróciliśmy samolotem do Polski.

Wyjazd uważam ogólnie za udany ze względu na możliwość poznania wyjątkowego i malowniczego miejsca, jakim jest serce Andaluzji – Granada oraz innych cenionym miejsc ze względu na historię, architekturę i kulturę – Sewillę i Malagę. Uczniowie poznali codzienną pracę konkretnych firm w dziedzinie informatyki i realizacji dźwięku w studio i na scenie. Dzięki zajęciom językowym mogli nawiązać kontakty z potencjalnymi pracodawcami na przyszłość.